Wiadomości

Arogancki amerykański dyplomata pisze do marszałek Witek…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański dyplomata chce wpłynąć na pracę nad regulacjami dotyczącymi reprywatyzacji? Takie wnioski płyną z listu, który napisał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Charge d’affairs ambasady USA w Polsce Bix Aliu skierował do polskiej marszałek Sejmu list zawierający zdumiewające oczekiwanie. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie w sprawie ustawy, która – jeśli zostanie przyjęta – spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu i ich rodzin. Rozumiemy, że projekt ustawy efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensację za utracone mienie w okresie Zagłady i komunizmu. W takim wypadku zarówno Żydzi jak i ci którzy nie są pochodzenia żydowskiego nie otrzymają nic” – pisze Aliu.

DGP skontaktowało się z polskimi źródłami dyplomatycznymi. – List każde zadać sobie pytanie, czy panu charge d’affiares zależy na stosunkach z Polską czy też wyłącznie na własnym rozgłosie – zauważa jeden z rozmówców. Jak podkreśla, dyplomata niskiej rangi, jakim jest charge d’affaires nie powinien sobie pozwalać na ingerencję w proces legislacyjny państwa, w którym urzęduje.

Drugi rozmówca wskazuje z kolei, że Aliu rozpoczął w ten sposób kampanię przeciw ustawie reprywatyzacyjnej, nad którą pracuje obecnie Sejm – List to dopiero początek – przewiduje. – Temat reprywatyzacji ma znacznie większy potencjał niż kwestie ideologiczne i różnice między polską prawicą a nową demokratyczną administracją w USA. Może to realnie zaszkodzić stosunkom z Waszyngtonem – ocenia.

Rozmówca DGP zwraca uwagę, że list wypływa właśnie teraz, tuż przed prawdopodobnym uchwaleniem projektu ustawy reprywatyzacyjnej przez Sejm. – Ciekawe też, że dyplomacja amerykańska łączy holokaust z działaniami władz komunistycznych – dodaje.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!