Wiadomości

Armia indyjska twierdzi, że 20 jej żołnierzy zostało zabitych w starciach z Chińczykami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według źródeł indyjskich co najmniej 20 żołnierzy indyjskich zginęło w starciu z siłami chińskimi w Ladakhu, w spornym regionie Kaszmiru. Incydent jest następstwem rosnących napięć i jest pierwszym starciem w strefie przygranicznej, w którym są ofiary śmiertelne, od co najmniej 45 lat.

Armia indyjska początkowo informowała, że ​​trzech jej żołnierzy zginęło, dodając, że obie strony poniosły straty. Później jednak dodano, że wielu ciężko rannych żołnierzy zmarło z powodu odniesionych ran.

Ministerstwo spraw zagranicznych Indii oskarżyło Chiny o zerwanie w zeszłym tygodniu porozumienia o przestrzeganiu linii rozgraniczenia (LAC) w dolinie Galwan. Według oświadczenia indyjskiego „doszło do gwałtownego starcia będącego następstwem próby strony chińskiej jednostronnej zmiany obecnego stanu rzeczy”.

Chiny nie potwierdziły żadnych ofiar, ale oskarżyły Indie o przekroczenie granicy po stronie chińskiej.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że żołnierze indyjscy dwukrotnie przekroczyli granicę w poniedziałek, „prowokując i atakując chiński personel, powodując poważną fizyczną konfrontację sił granicznych po obu stronach” – donosi agencja informacyjna AFP.

/BBC/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!