Wiadomości

Arcybiskup San Francisco o ekskomunice dla pro-aborcyjnych polityków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Abp Salvatore Cordileone wydał list pasterski, w którym mówi nie tylko o zakazie Komunii Świętej, ale także o ekskomunice dla pro-aborcyjnych polityków – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

Uchodzący za konserwatywnego arcybiskup San Francisco wydał „List pasterski w sprawie godności ludzkiej nienarodzonych, Komunii Świętej i katolików w życiu publicznym”. Dokument, choć nie odnosi się wprost do sprawy Joe Bidena, stanowi odpowiedź na szeroko komentowane kontrowersje związane z przystępowaniem do Komunii Świętej przez prezydenta propagującego poglądy sprzeczne z moralnym nauczaniem Kościoła.

– W przypadku osób publicznych, które wyznają, że są katolikami i promują aborcję, nie mamy do czynienia z grzechem popełnionym z powodu ludzkiej słabości lub moralnego upadku: jest to kwestia wytrwałego, upartego i publicznego odrzucania katolickiego nauczania – napisał abp Cordileone.

Metropolita jednego z najbardziej lewicowych miast w Stanach Zjednoczonych przypomniał naukę na temat Eucharystii, której przyjmowanie oznacza nie tylko duchowe zjednoczenie z Bogiem, ale także publiczne wyznanie wiary i chęci życia w zgodzie z nauką Chrystusa i Kościoła.

Abp Salvatore Cordileone podkreślił, że ze względu na publiczny skandal głoszenia pro-aborcyjnych poglądów oraz konsekwencje w postaci siania zamętu wśród katolików i przyczyniania się do zabijania niewinnych dzieci, postawa takich polityków musi spotkać się z reakcją biskupów. Najpierw poprzez prywatną rozmowę, a jeżeli ta nie przyniesie skutku, to poprzez publiczne odsunięcie od możliwości przyjmowania Komunii Świętej.

– Lekarstwo, jakim jest ekskomunika, to ostatnia deska ratunku dla błądzących katolików, aby mogli powrócić do wiary – napisał autor listu. Tego typu kara, wedle prawa kanonicznego, może być zniesiona wyłącznie przez papieża, biskupa bądź specjalnie wyznaczonego penitencjarza.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!