Wiadomości

Archeolodzy odkryli ludzkie szczątki rytualnych ofiar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ludzkie szczątki rytualnych ofiar umieszczone w niedostępnych korytarzach dawnej świątyni sprzed ponad 3 tys. lat odkryli archeolodzy w peruwiańskich Andach.

Położone na wysokości 3180 m n.p.m. w Kordylierze Białej w Andach Peruwiańskich Chavín de Huántar to jeden z najstarszych w Peru ośrodków kultu, założony przez przedstawicieli kultury Chavín, rozwijającej się w latach ok. 1200-600 p.n.e. Od 33 lat jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedną z dwóch najważniejszych budowli sprzed 3 tys. lat w Chavín de Huántar jest tzw. Wczesna Świątynia. Jej trudno dostępne, wąskie i kręte tunele zbadał przy pomocy zdanie sterowanych, czterokołowych pojazdów wyposażonych w kamery zespół amerykańskich archeologów.

Okazało się, że jeden z ponad 30 odkrytych w ten sposób tuneli prowadzi do miejsca wewnątrz budowli, gdzie znajdują się przysypane kamieniami szczątki kilku osób. Ich ciała ułożono twarzą w dół.

Naukowcy przypuszczają, że mogą to być ciała ludzi złożonych w ofierze w trakcie rytualnej ceremonii związanej z budową świątyni.

Są to pierwsze pochówki sprzed 3 tys. lat odkryte jak dotąd w Chavín de Huántar.

/TVP Info, maestroviejo.es/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!