Wiadomości

Arabska sonda przysłała pierwsze zdjęcie Marsa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bezzałogowa sonda kosmiczna Al-Amal nadesłała pierwszą swoją fotografię Czerwonej Planety. Emiracka Agencja Kosmiczna zaprezentowała ją w mediach społecznościowych.

Al-Amal, znana też pod nazwą Hope, to pierwsza w historii Zjednoczonych Emiratów Arabakich misja do Marsa. Sonda była wysłana z Ziemi 19 lipca 2020 r. przy pomocy japońskiej rakiety nośnej, a na orbitę wokół Marsa weszła 9 lutego.

Celem projektu są przede wszystkim badania marsjańskiej atmosfery – analizy dziennych i sezonowych cykli pogodowych, zjawiska w niskiej atmosferze, takich jak burze pyłowe, a także różnic pogodowych pomiędzy rożnymi obszarami planety. Ma też posłużyć do próby odpowiedzi na pytanie dlaczego i w jaki sposób Mars powoli traci część swojej atmosfery w przestrzeń kosmiczną.

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę zaprezentowano w mediach społecznościowych 14 lutego. Fotografia została wykonana z odległości 25 tysięcy kilometrów od planety.

Dzień pod dotarciu na orbitę przez sondę emiracką, na orbitę okołomarsjańską weszła także chińska sonda Tianwen 1, a za kilka dni zaplanowane jest lądowanie amerykańskiego łazika Perseverance.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!