Wiadomości

Arabia Saudyjska wybuduje kanał, który oddzieli ją od Kataru i przekształci go w wyspę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanał, który zamierza wybudować wzdłuż swojej granicy Arabia Saudyjska zamieni Katar w wyspę. Inwestycja zakłada budowę hoteli, ośrodków turystycznych i dwóch portów, z których turyści wożeni będą wycieczkowcami na rejsy po Zatoce Perskiej.

Kanał ma mieć 60 km długości, 200 m szerokości i ma powstać wzdłuż granicy Arabii Saudyjskiej z Katarem. Koszt realizacji przedsięwzięcia oblicza się na prawie 750 mln dolarów, a środki mają pochodzić od saudyjskich i emirackich prywatnych inwestorów.

Nad kanałem powstanie także saudyjska jednostka wojskowa.

Zlokalizowany na niewielkim półwyspie Katar pozbawiony zostanie w ten sposób jedynego połączenia z lądem. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrain zerwały stosunki dyplomatyczne z tym państwem w czerwcu zeszłego roku, zarzucając sąsiadowi wspieranie terroryzmu i zbyt bliskie relacje z Iranem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wydały dzisiaj oświadczenie, że planowana inwestycja powinna zmusić skonfliktowany z sąsiadami Katar do spełnienia żądań arabskich sąsiadów.

Emiracki minister spraw zagranicznych Anwar Gargash podkreślił, że Katar powinien jeszcze raz starannie rozważyć zmianę swojej polityki i załagodzenie konfliktu z sąsiadami.

– Wzywamy Dohę by wykazała się mądrością, rozsądkiem i opanowaniem – podkreślił minister.

Katar nie skomentował dotąd planowanej inwestycji.

Czytaj też:

Katar chciałby stać się bliskim sojusznikiem Rosji

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!