Wiadomości

„Aquarius” z migrantami na pokładzie dopłynął do portu w Walencji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do portu w Walencji w południowo-wschodniej Hiszpanii wszedł statek „Aquariusa”, wiozący 106 migrantów, pochodzących głównie z Afryki. Wcześniej do Walencji przybył okręt włoskiej straży przybrzeżnej, „Dattilo”, na który przeniesiono część migrantów z „Aquariusa”. Do tego portu ma dziś przypłynąć kolejna taka włoska jednostka, „Orine”.

Władze Włoch i Malty nie zgodziły się, by „Aquarius” wszedł do któregoś z ich portów. Ostatecznie migrantów zgodziła się przyjąć Hiszpania.

W czasie trwającej ponad tydzień podróży po Morzu Śródziemnym, część migrantów przeniesiono na dwa okręty przysłane przez włoską straż przybrzeżną, których zadaniem było eskortowanie „Aquariusa”.

W Walencji migrantom pomagać ma ok. 2 tys. osób, w tym tysiąc pracowników Czerwonego Krzyża i blisko 500 tłumaczy.

Na pokładzie „Aquariusa” i dwóch włoskich okrętów znajduje się 629 migrantów uratowanych ze statków przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Wśród nich jest m.in. 123 nieletnich bez opieki, 11 dzieci i siedem kobiet w ciąży. Niektórzy ocaleni mają obrażenia.

Większość z uratowanych pochodzi z 23 państw afrykańskich, a także z Afganistanu, Pakistanu i Bangladeszu. Spędzili oni tydzień na wodzie; wielu z nich ma objawy choroby morskiej.

10 czerwca władze włoskie zamknęły swoje porty przed „Aquariusem”. Jednostka wyruszyła do Walencji, gdy nowy rząd Hiszpanii zgodził się ją przyjąć. Gotowość przyjęcia tych migrantów z „Aquariusa”, którzy spełnią kryteria prawa azylowego, po zbadaniu ich sytuacji w Hiszpanii przez francuskich agentów wyraził Paryż.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od początku roku do wybrzeży Hiszpanii, trzeciego po Włoszech i Grecji celu przeprawy migrantów przez Morze Śródziemne, dotarło ponad 9300 migrantów, co stanowi prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego roku. Czterokrotnie zwiększyła się też liczba osób, które utonęły – z 61 do 244.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!