Historia Wiadomości

Apel pamięci w Krawczunach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mieszkańcy Wileńszczyzny i rodacy z Polski pamiętają o męstwie, bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej, którzy w 1944 roku walczyli w operacji „Ostra Brama”. Od lat, 13 lipca, spotykają się przy pomniku poległym w podwileńskich Krawczunach, gdzie polskie jednostki stoczyły największą bitwę z niemieckim okipantem o Wilno.

Nie zważając na deszczową i wietrzną pogodę licznie zgromadzili się również dzisiaj, w 73. rocznicę boju pod Krawczunami. Uroczysty apel pamięci już po raz 22. zorganizował Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie.

Celebrujący nabożeństwo proboszcz parafii podborskiej i butrymańskiej ks. Józef Aszkiełowicz podkreślił w homilii, że Krawczuny to wileńskie Monte Cassino, a żołnierze, którzy tu polegli „walczyli i umierali za nas, za nasze lepsze jutro, za naszą Ojczyznę-Wileńszczyznę, za Polskę”. „Niech ich przykład nas wzmacnia na każdy dzień życia. Bądźmy wszyscy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy taką piękną historię i czerpmy z niej siły na dalsze życie” – powiedział ks. Józef Aszkiełowicz, który odprawił Mszę polową wraz z proboszczem parafii w Duksztach ks. Henrykiem Naumowiczem.

Duksztański proboszcz podkreślił, że „stoimy pod krzyżem w Krawczunach, miejscu ostatniej bitwy o wolną Polskę, o polskie Wilno”. „Krzyż to znak naszej wiary, znak Chrystusa, który powiedział: „Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli”. To hasło jak najbardziej pasuje do dnia dzisiejszego. Bo wyzwolenie jest tym, o co najbardziej chodziło w tym miejscu walczącym. Wolność i niepodległość ojczyzny – o te wartości w tym miejscu przed 73 laty toczył się krwawy bój” – mówił kapłan.

„Chwała bohaterom Wileńszczyzny!”, „Cześć ich pamięci!” – zabrzmiały donośne słowa podczas apelu.

Cały tekst plus galeria zdjęć:
http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/199127-chwala-bohaterom-wilenszczyzny-apel-pamieci-w-krawczunach

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!