Wiadomości

Antypolski bełkot politologa Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W raporcie opracowanym przez politologa, dra Adama Balcera dla Instytutu WiseEuropa, zatytułowanym „Pod powierzchnią illiberalizmu” (oryg. Beneath the surface of illiberalism), z podtytułem „Powracająca pokusa „narodowej demokracji” w Polsce i na Węgrzech – z lekcjami dla Europy”, zawarto kontrowersyjne stwierdzenia dot. „udziału Polaków w Holokauście” – pisze portal kresy.pl.

Raport generalnie krytycznie opisuje i ocenia rozwój idei i formacji narodowych w Polsce i na Węgrzech, odnosząc się jednak wyraźnie do PiS w Polsce i Fideszu na Węgrzech.

– Polska i Węgry są wyjątkowymi przypadkami w Europie, ponieważ są rządzone przez rządy pojedynczych partii „miękkich” prawicowych, narodowych populistów – twierdzi Balcer. Dalej pisze również, że „stawianie się na pierwszym miejscu w perspektywie bycia ofiarami i bohaterami, umożliwia mainstreamowym polskim i węgierskim elitom i społeczeństwom unikanie poważnej konfrontacji ze swoją trudną przeszłością”.

W treści raportu wyraźnie uwypuklono stwierdzenie, że „polskie zaangażowanie w Holokaust było znacznie mniejszy niż w przypadku Węgier, jednak jego skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”. Dr Balcer, powołując się na raport polskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów pisze, że „Polacy w znacznej większości byli zimno obojętni na eksterminację Żydów, a ich nastawianie względem nich pozostało przez całą wojnę negatywne”.

– W opinii Centrum Badań nad Zagładą Żydów, polscy Żydzi doświadczyli z rąk Polaków więcej cierpienia, niż wsparcia czy pomocy – czytamy w raporcie.

Fragment ten został oznaczony jednym przypisem do anglojęzycznej wersji strony głównej Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Sam raport powstał dla Fundacji WiceEuropa Institute, we współpracy z niemiecką Fundacją Heinrich Bölla.

Na raport i zawarte w nim stwierdzenia dot. „polskiego zaangażowania w holokaust” zwrócił uwagę wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak. Zaznaczył też, że tezy raportu dr Balcera były prezentowane we wtorek na debacie w założonej przez George’a Sorosa Fundacji Batorego.

– Warto zauważyć, że autor jest świetnie osadzony w tym całym networku polskojęzycznych instytucji ds. dialogu i spraw międzynarodowych – napisał na Twitterze Bosak.

Dr Adam Balcer jest związany jako wykładowca ze Studium Europy Wschodniej UW. Wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń”. Twierdził, że „ten film to zmarnowana szansa na realne pojednanie z Ukraińcami”.

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!