Europa Świat Wiadomości

Andrej Babisz apeluje do Donalda Trumpa o zachęcanie Amerykanów do noszenia maseczek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl premier Czech Andrej Babisz doradził Donaldowi Trumpowi, by w USA wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Jak pisano na portalu kresy.pl w niedzielę, Stany Zjednoczone są już państwem o największej liczbie zakażonych koronawirusem. W dodatku dynamika wzrostu zarażeń jest w USA większa niż w jakimkolwiek innym państwie, gdzie pandemia przybrała poważne rozmiary. Premier Czech ma na to receptę – uważa on, że Amerykanie powinni zacząć walczyć z koronawirusem „po czesku”.

„Panie prezydencie, spróbujcie zwalczać wirusa po czesku. Noszenie prostej maski z materiału zmniejsza rozprzestrzeniania się wirusa o 8%! Czechy wprowadziły OBOWIĄZEK noszenia masek przez obywateli w miejscach publicznych” – napisał w niedzielę Babisz na Twitterze pod adresem prezydenta USA Donalda Trumpa. „Boże błogosław Amerykę” – dodawał czeski premier.

Tymczasem w Polsce ministerstwo zdrowia wciąż nie zaleca noszenia maseczek przez ludzi zdrowych w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. „Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji…” – czytamy na stronie resortu zdrowia. Ministerstwo zaleca noszenie maseczek tylko przez osoby z objawami infekcji układu oddechowego. Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

Nie brak jednak głosów, że zalecenia WHO i MZ mają związek z niedoborami maseczek ochronnych. W tej sytuacji zdecydowano zminimalizować używanie maseczek tak, by wystarczyło ich dla personelu medycznego.

Jak podawał w zeszłym tygodniu Fakt, doświadczenia z epidemii SARS w 2003 roku i MERS w 2012 roku wskazują, że maseczki na twarz odegrały pewną rolę w spowalnianiu rozprzestrzeniania się zagrożenia, szczególnie w warunkach szpitalnych. Nie tyle chroniły one przed zarażeniem, co zapobiegały rozsiewaniu wirusów przez osoby zarażone.

Czy amerykański prezydent posłucha tej rady?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!