Wiadomości

Analitycy: Ceny paliw w długi weekend nadal będą rosnąć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Analitycy serwisu e-petrol.pl wskazują, że najbliższe dni, czyli długi weekend, to czas kolejnych podwyżek na stacjach benzynowych.

“Niezbyt optymistyczne są prognozy cen paliw na długi weekend” – oceniają analitycy w środowej prognozie. Benzyna Pb95 może kosztować 7,92 – 8,05 zł/l, Pb98 nawet ponad 8,65 zł/l. Ceny oleju napędowego mogą dojść do poziomu 7,87 zł/l.

“W kolejnych dniach spodziewamy się, że na wielu stacjach w okresie wzmożonego ruchu związanego z długim weekendem w okolicach święta Bożego Ciała ceny benzyny Pb95 będą wciąż utrzymywać się poniżej 8 zł/l. Ceny tego paliwa mogą znaleźć się w przedziale 7,92-8,05 zł” – podaje e-petrol.pl.

“W przypadku benzyny 98-oktanowej zwyżki mogą spowodować, że na niektórych stacjach zapłacimy za to paliwo nawet ponad 8,65 zł/l. W przypadku cen diesla przewidujemy możliwość podwyżek – nawet do poziomu 7,87 zł/l. Jedynie dla autogazu oczekiwać można wyraźnej korekty w dół. Ceny LPG wyniosą 3,44-3,54 zł/l” – przewidują autorzy komentarza.

“Zwyżka cen ropy Brent wyhamowała, a kupujących zatrzymały okolice poziomu 125 dolarów. Notowania surowca na giełdzie w Londynie w ostatnich dniach nie mają jasno określonego kierunku zmian i wahają się w rejonie 120 dolarów. Relacja popytu i podaży na rynku naftowym nie jest (…) na tyle zła, żeby wzrost cen był kontynuowany i nie widzimy na razie próby ataku na tegoroczne maksima z początku marca. Do zahamowania zwyżki przyczyniają się niepewne perspektywy globalnej gospodarki, która musi mierzyć się z galopującą inflacją, a dodatkowe zagrożenie dla popytu na paliwa stanowi sytuacja epidemiczna w Chinach, gdzie znów pojawiają się nowe ogniska zachorowań na COVID-19. W próbie bicia cenowych rekordów na ryku ropy nie pomaga też spodziewana zmiana polityki monetarnej w USA, która może przekładać się na spowolnienie amerykańskiej gospodarki i umocnienie dolara” – czytamy.

“Najtaniej w tym tygodniu można zatankować na Pomorzu (benzyna po 7,89 zł/l) oraz w województwie łódzkim (diesel za 7,69 zł/l). Rekordowo wysokie średnie wojewódzkie notowaliśmy dla benzyny na Podkarpaciu i Podlasiu (7,98 zł/l), a w przypadku oleju napędowego 7,77 zł/l płacą kierowcy w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Autogaz najtaniej sprzedawano w regionie świętokrzyskim (3,41 zł/l), a mieszkańcy Dolnego Śląska płacili za niego aż o 27 gr więcej” – podaje e-petrol.pl

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!