Europa Wiadomości

Amnesty International stwierdza, że szwedzka policja pobłaża gwałcicielom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal radioszczecin.pl Amnesty International: coraz mniej sprawców gwałtów w Szwecji odpowiada za swoje czyny przed sądem.
Sprawcy gwałtów w Szwecji są coraz bardziej bezkarni. Amnesty International w opublikowanym właśnie raporcie dotyczącym ofiar przemocy seksualnej w krajach Skandynawskich, krytykuje opieszałość szwedzkiej policji w prowadzeniu śledztw w sprawach dotyczących gwałtów.

Autorzy raportu uznali, że w okresie 2007-2017 policja nie prowadziła śledztw dotyczących gwałtów zgodnie ze swoimi wytycznymi. Zdecydowanie za mało z nich kończyło się aktem oskarżenia. Amnesty International wskazuje na braki w procedurze gromadzenia materiałów dowodowych oraz tych dotyczące przesłuchań ofiar i świadków przestępstw. Niekiedy ofiary gwałtów czekają nawet kilka miesięcy na przesłuchanie przez śledczych.

W 2017 roku policja przyjęła łącznie 5236 zgłoszeń dotyczących gwałtów na dorosłych kobietach. Tylko 346 wszczęte śledztwa doprowadziły do postawienia sprawcom zarzutów, z czego 236 znalazły swój finał w sądzie.

Według Amnesty International śledczy nie przywiązują dostatecznej wagi do przestępstw na tle seksualnym i że nadal priorytetem są dochodzenia w sprawach dotyczących zabójstw oraz przestępczości zorganizowanej.

Szef stołecznej policji Ulf Johnasson w rozmowie ze szwedzkim radiem powiedział, że krytyka organizacji jest zasadna. Zapowiadane przez rząd zwiększenie etatów w policji oraz lepsze szkolenie funkcjonariuszy w prowadzeniu dochodzeń powinny wkrótce przynieść pozytywne rezultaty.

Zgadzacie się? Piszcie w komentarzach.
Źródło: radioszcecin.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!