Wiadomości

Amerykańskie bombowce B-52 wylądowały w Katarze. Przygotowania do inwazji na Iran?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie bombowce B-52 wylądowały w głównej bazie lotniczej USA w Katarze – powiadomiły w piątek amerykańskie siły powietrzne. Rozmieszczenie bombowców w Zatoce Perskiej nakazał Biały Dom, by przeciwdziałać – jak pisze AP – „zagrożeniom ze strony Iranu”.

Zdjęcia ujawnione przez Centralne Dowództwo Sił Powietrznych USA pokazują przylot ostatniej nocy bombowców B-52H Stratofortress do bazy lotniczej Al Udeid w Katarze.

Inne maszyny wylądowały w środę w nieznanym miejscu w Azji Południowo-Zachodniej – podały amerykańskie siły powietrzne. W przeszłości jako “Azję Południowo-Zachodnią” wojskowi USA określali zarówno bazę Al Udeid, jak i bazę lotniczą Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – wskazuje Associated Press.

W rejon Zatoki Perskiej amerykańskie samoloty przyleciały z bazy Barksdale w stanie Luizjana.

Decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód grupy uderzeniowej okrętów wojennych i eskadry bombowców ogłoszona została w niedzielę przez doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Wśród okrętów jest lotniskowiec “Abraham Lincoln”, który brał udział m.in. w wojnie w Zatoce Perskiej; w czwartek lotniskowiec przepłynął Kanał Sueski.

Jak tłumaczył pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan, to odpowiedź na zaistniałe “wiarygodne zagrożenie ze strony sił irańskiego reżimu” dla sił zbrojnych lub interesów USA.

Czytaj też:

Amerykanie wysyłają okręty i bombowce na Bliski Wschód

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!