Polska Świat Wiadomości

Amerykańska Polonia skrytykowała list 88 senatorów wzywających Polskę do zaspokojenia roszczeń żydowskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl przedstawiciele organizacji polonijnych w USA w liście do polityków obradujących na Kapitolu skrytykowali 88 senatorów, którzy wezwali Sekretarza Stanu do podjęcia zdecydowanych działań ws. zaspokojenia roszczeń żydowskich względem Polski.

Działające w Stanach Zjednoczonych organizacje polonijne wystosowały specjalny list do amerykańskich kongresmenów, w którym skrytykowano fakt, że prawie cały Senat USA zażądał od sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo wymuszenia na Polsce wypłat dla Żydów. Polacy zaznaczają, że „amerykańscy senatorowie nie biorą pod uwagę tragicznej i skomplikowanej historii Polski”.

Jak informowaliśmy, na początku sierpnia br. 88 na 100 członków amerykańskiego Senatu podpisało się pod listem do szefa dyplomacji USA, domagając się nacisku na Polskę, aby zaspokoiła żądania finansowe środowisk żydowskich. Inicjatorami pisma byli demokratka Tammy Baldwin oraz republikanin Marco Rubio – główni autorzy ustawy JUST Act 447, znani jako politycy o mocno proizraelskim nastawieniu i powiązani z żydowskim lobby w USA. Rubio był też współautorem niesławnego listu amerykańskich senatorów do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Żaden inny naród nie został tak boleśnie doświadczony w trakcie trwania II Wojny Światowej oraz po jej zakończeniu jak Polska” – podkreślają w swoim liście organizacje polonijne z USA. „Jeszcze mocniej komplikuje sytuację Polski fakt, że skala zniszczeń materialnych była niespotykana, a Warszawa, stolica, zrównana z ziemią i zamieniona w stertę gruzów. Ponadto Polska nigdy nie otrzymała jakiejkolwiek rekompensaty zarówno za poniesione ogromne straty materialne, jak i za niezliczoną liczbę ludzkich ofiar”.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!