Świat Wiadomości

Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że generał Kazimierz Pułaski był… kobietą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak możemy przeczytać na portalu rp.pl naukowcy z Uniwersytetu Południowej Georgii twierdzą, że bohater amerykańskiej wojny o niepodległość, generał Kazimierz Pułaski, był kobietą. Mają o tym świadczyć cechy jego szkieletu i badania DNA.

Do takich wniosków doszedł zespół antropologów z Georgia Southern University po latach badań. Mają one dowodzić, że Kazimierz Pułaski, “ojciec amerykańskiej kawalerii”, biologicznie był kobietą.

Miejsce pochówku Kazimierza Pułaskiego spędzało sen z powiek naukowców przez 150 lat. Dociekano, czy został pochowany w morzu, a może w nieoznakowanym grobie w Savannah, gdzie zginął podczas bitwy w 1779 roku.

Ostatecznie wyjaśniono tę tajemnicę po badaniach w 1996 roku, gdy w  grobie na jednej z plantacji w Savannah znaleziono szczątki generała, w trumnie z napisem „Brygadier general Casimir Pulaski”.

Po dokonaniu tego odkrycia naukowców zastanowiła nietypowa jak na mężczyznę budowa szkieletu

Badania rozpoczęto w 1996 roku, ale przerwano je aż do 2005 z powodu braku funduszy na analizy DNA oraz zatrudnienie specjalistów. Ostatecznie w 2005 kontynuacji podjęła się profesor antropologii Virginia Hutton Estabrook i  jej doktorantka Lisa Powell.

Lisa Powell to córka historyka Chucka Powella, który uczestniczył w analizowaniu szczątków Pułaskiego w 1996. Po przerwaniu badań przekazał córce materiał badawczy w postaci kości generała.

Badania współfinansował Smithsonian Channel. Zespół, w skład którego weszła także dr Megan Moore, profesor antropologii na Eastern Michigan University, badał m.in. szkielety osób interseksualnych – organizmy takich osób mają cechy fizyczne, które nie są jednoznacznie męskie lub żeńskie.

Naukowcy doszli do wniosku, że Kazimierz Pułaski biologicznie był kobietą. Badania DNA przeprowadzono m.in. na podstawie odłamków pocisku artyleryjskiego, który miał zabić Pułaskiego pod Savannah. Ofiarował je naukowcom potomek lekarza-chirurga ze szpitala wojskowego, który miał operować generała.

Badania nad szczątkami generała ilustruje film dokumentalny pt. “Ukryte historie Ameryki: generał Pułaski był kobietą?”. Premiera dokumentu odbędzie się 8 kwietnia na Smithsonian Channel.

– Nieczęsto się zdarza, że zmienia się podręczniki historii – mówi producent filmu Tim Evans. – Cieszymy się, że Smithsonian Channel mógł zrobić ostatni krok z tym utalentowanym zespołem antropologów, którzy w końcu odkryli prawdę o jednym z wielkich amerykańskich bohaterów wojennych.

Ręce opadają…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!