Wiadomości

Amerykanin, który szturmował Kapitol, otrzymał na Białorusi status uchodźcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Obywatel USA Evan Newman, który rok temu szturmował Kapitol, otrzymał na Białorusi status uchodźcy. Dokument został mu wręczony 22 marca w Wydziale Obywatelstwa i Migracji Dyrekcji Spraw Wewnętrznych Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego – informuje służba prasowa władz obwodowych.

Na razie gdy Newman mieszka w Brześciu. Wkrótce planuje wyjechać do innych regionów Białorusi i otworzyć własny biznes – w swojej ojczyźnie zajmował się produkcją toreb. Mężczyzna chce, aby jego rodzina również przeniosła się na Białoruś. Jednak decyzja ta będzie zależeć od małżonki, która wychowuje ich dzieci.

— Na Białorusi czuję się bezpiecznie. Spokojny, jak na wsi. Dziś mam mieszane uczucia. Cieszę się, bo Białoruś się mną zaopiekowała. Zdenerwowany, ponieważ byłem w takiej sytuacji, że we własnym ojczystym kraju pojawiły się problemy” – powiedział Evan Newman.

Evan Newman pochodzi z Kalifornii i ma kilka spraw karnych w Stanach Zjednoczonych. Był jednym z oskarżonych w śledztwie w sprawie wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. w Waszyngtonie, kiedy to zwolennicy prezydenta USA Donalda Trumpa szturmowali. Według Newmana brał on udział w protestach styczniowych, ale nie wszedł na Kapitol. Mężczyzna jest również oskarżony o uderzenie policjanta.

15 sierpnia ubiegłego roku Newman nielegalnie przekroczył granicę ukraińsko-białoruską. Jak twierdzi, zdecydował się przenieść na Białoruś ze względu na zainteresowanie jego osobą ze strony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!