Wiadomości

Amerykanie o połowę zmniejszą swój kontyngent w Afganistanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykanie planują wycofanie z Afganistanu około połowy spośród 14 tys. służących tam żołnierzy – podaje agencja Associated Press, powołując się na źródła we władzach USA. Dodaje, że może do tego dojść latem, jednak na razie nie ma ostatecznej decyzji co do terminu.

Agencja AP podkreśla, że jej rozmówcy zastrzegli sobie anonimowość.

Informację o redukcji amerykańskich sił w Afganistanie podał również dziennik „Wall Stret Journal”. Decyzje tę miał podjąć prezydent Donald Trump.

Dziennik przytoczył anonimowego urzędnika USA, według którego „ponad 7 tys. amerykańskich żołnierzy rozpocznie w najbliższych tygodniach powrót do domu z Afganistanu”.

Jak czytamy w nowojorskim dzienniku, ograniczenie liczby żołnierzy w Afganistanie jest pierwszym krokiem do zakończenia 17-letniej wojny. Proces ten może potrwać wiele miesięcy.

Amerykańskie wojska wylądowały w Afganistanie w listopadzie 2001 r., w ramach operacji stanowiącej odpowiedź na zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 r. Zginęło tam 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy, a Stany Zjednoczone wydały już na tę najdłuższą w swojej historii wojnę ponad 900 mld dolarów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!