Europa Polska Świat Wiadomości

Amerykanie chcą przećwiczyć przerzut swoich oddziałów z terytorium Niemiec do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl w  przyszłym roku Amerykanie wraz z kilkunastoma państwami NATO chcą ćwiczyć przerzut swoich oddziałów przez Niemcy do Polski i krajów bałtyckich.

Jak poinformowała w czwartek niemiecka agencja dpa, w przyszłym roku Amerykanie będą ćwiczyć przerzut swoich wojsk przez Atlantyk do Niemiec. Następnie, mają one zostać rozlokowane w Polsce i w krajach bałtyckich.

„Ćwiczenia +Defender 2020+ pod dowództwem USA mają na celu przećwiczenie relokacji dużych jednostek wojskowych przez Atlantyk i Europę. Ma to zapewnić, że odpowiednie procedury zadziałają w sytuacji kryzysowej” – napisano w piśmie ministerstwa obrony, skierowanym do przedstawicieli frakcji Bundestagu w komisji obrony. Do treści dokumentu dotarła dpa.

W ramach ćwiczeń, Niemcy mają pełnić rolę węzła logistycznego podczas przerzutu wojsk do Polski i krajów bałtyckich.

„Niemcy są bardzo zainteresowane wykazaniem, że odgrywają centralną rolę w NATO (…) i przyczyniają się do podniesienia poziomu wspólnego bezpieczeństwa europejskiego i euroatlantyckiego – zaznacza resort obrony Niemiec. Dodano, że „poprzez te ćwiczenia Stany Zjednoczone dają wyraźny sygnał ws. bezpieczeństwa Europy”.

Będą to największe tego rodzaju manewry w Europie od 25 lat. Odbędą się w okresie od lutego do maja, przy czym na terenie Niemiec: w kwietniu i w początkach maja. Zaznaczono, że podczas Świąt Wielkanocnych działania mają być wstrzymane. Poza Stanami Zjednoczonymi, które wystawią 20 tys. żołnierzy, weźmie w nich udział 16 innych państw członkowskich NATO. Niemieccy żołnierze będą ćwiczyć nie tylko u siebie, ale też w Polsce i na Litwie.

Manewry krytykują przedstawiciele niemieckiej Lewicy, traktując je jako „zaplanowaną prowokację wobec strony rosyjskiej”.

W czerwcu odbyły się największe tegoroczne manewry polskich sił zbrojnych, Dragon-19. Oprócz Wojska Polskiego brali w nich udział żołnierze z 11 krajów NATO – w sumie 18 tys. wojskowych i 2,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!