Europa Polska Wiadomości

Ambasadorowie Polski, Litwy i Niemiec opuszczają Białoruś

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poinformował o tym portal Tut.by, który powołał się na własne źródła. W zeszłym tygodniu białoruskie władze zażądały, aby ambasadorowie Polski i Litwy opuścili Białoruś.

Według Tut.by, ambasador Niemiec Manfred Huterer opuści Mińsk jeszcze dziś. Z naszych informacji wynika, że ambasador RP w Mińsku wyjechał już do Warszawy.

Wczoraj wieczorem polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że w porozumieniu z innymi państwami członkowskimi UE, podjęto decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów na Białorusi.

– Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią – oświadczył Rau.

MSZ Litwy – w tym samym czasie co min. Rau – poinformowało, że wzywa na konsultacje swego ambasadora w Mińsku Andriusa Pulokasa. Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius oznajmił, że decyzję tę „podjęto wspólnie z polskimi kolegami” oraz, że również kolejne działania Litwa zamierza koordynować z Polską i innymi państwami UE.

Wezwanie ambasadora na konsultacje jest wyrazem napięcia w stosunkach dwustronnych i oznacza niezadowolenie z działań kraju przyjmującego czyli tego, w którym ambasador pełni swoją funkcję. Jest na ogół krótkotrwałe. Mocniejszym sygnałem dla państwa przyjmującego jest odwołanie ambasadora do kraju i obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych do poziomu charge daffairs .

Co wy na to?

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!