Wiadomości

Ambasador RP wezwany do MSZ Izraela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski został wezwany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jak informuje serwis Israel National News, wezwanie polskiego ambasadora ma związek z uchwaloną w ostatnim czasie przez polski Sejm nowelizacją dot. postępowania administracyjnego.

Przypomnijmy, że wcześniej podobny ruch zapowiedziała strona polska. Jak przekazał na antenie TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, MSZ wezwało na poniedziałek rano kierująca izraelską ambasadą w Warszawie, chargé d’affaires Tal Ben-Ari Yaalon.

Przedstawicielka izraelskiej ambasady wezwana do MSZ: „W Izraelu antypolonizm to coś powszechnego”

Jabłoński zaznaczył, że wezwanie ambasadora Magierowskiego miało związek z uchwaleniem przez polski Sejmu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Minister nie chciał mówić o szczegółach.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nowymi przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.

Tuż po decyzji Sejmu w mediach społecznościowych ambasady Izraela pojawił się wściekły atak na Polskę. “To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie” – podkreślono.

Głos zabrał także minister spraw zagranicznych Izraela, który znany jest z ksenofobicznych wystąpień i instrumentalnego traktowania ofiar nazistów, których pamięć zwykł on wykorzystywać w sposób wręcz niegodny.

“Nie mam zamiaru milczeć w obliczu tego prawa. To bezpośrednie i bolesne pogwałcenie praw ocalałych z Holokaustu i ich potomków. To nie pierwszy raz, kiedy Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono w Polsce podczas Holokaustu” – napisał na Twitterze izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!