Polska Świat Wiadomości

Ambasador Mosbacher zapewnia, że wizy dla Polaków do USA zostaną zniesione do końca roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Do końca roku fiskalnego, tj. do września 2019 r., wymagania dotyczące zniesienia wiz będą spełnione i będziemy w stanie nominować Polskę do programu Visa Waiver – zapowiedziała w wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszym numerze „Do Rzeczy” ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

– Przypominam jednak, że proces wdrożeniowy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 r., będzie tylko biurokratyczną formalnością – dodała.

Visa Waiver Program to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych krajów podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Odnosi się do 50 stanów USA, jak również terytoriów USA Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Aby obywatele danego kraju mogli uczestniczyć w programie VWP, powinni wypełnić specjalny formularz, posiadać ważny indywidualny paszport biometryczny możliwy do odczytania maszynowego oraz bilet powrotny albo dalszy. Aby dany kraj zakwalikowany został do programu, wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych w roku fiskalnym (od października do września) musi być poniżej 3 proc. (ostatnio mieścił się w przedziale 3 do 4 proc.).

Obecnie obywatele 38 krajów mają prawo do bezwizowego wjazdu do Stanów Zjednoczonych w ramach programu ruchu bezwizowego.

Pożyjemy zobaczymy…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!