Polska Wiadomości

Amazon zaproponował pracownikom podwyżkę wynoszącą… jedną złotówkę…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Złotówka – taką podwyżkę stawki godzinowej zaproponował Amazon wybranym pracownikom. Osoby ze stażem krótszym niż dwa lata nie dostaną nic więcej. Związkowcy nie kryją oburzenia.

Amazon, światowy lider rynku e-commerce, w kilku miejscach w Polsce prowadzi swoje centra logistyczne. Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, firma dokonała corocznego przeglądu wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Związkowcy postulowali o podwyżkę stawek godzinowych o 4 zł brutto, czyli o tyle, ile wynosił okresowo przyznawany bonus w czasie pandemii koronawirusa. Co zaproponował Amazon?

Według portalu Amazon zaproponował podwyżki dla pracowników z co najmniej 2-letnim stażem. “Pracownicy szeregowi (T1), otrzymają podwyżkę do kwoty 22 zł brutto za godzinę (dotychczas zarabiali 21 zł). Tak zwani liderzy (T3) otrzymają 27 zł brutto, dotychczas zarabiali 26 zł brutto” – wskazały Wiadomościhandlowe.pl.

Osoby z krótszym stażem nie dostaną żadnych podwyżek. „Nie znaleźliśmy różnic w wynagrodzeniach wśród innych porównywalnych stanowisko dla T1/T3 o stażu pracy do 24 miesięcy, co oznacza, że płaca dla tych stanowisk pozostaje konkurencyjna. W rezultacie stawki godzinowe dla tych z Was, którzy są w Amazon krócej niż 2 lata, pozostają takie same” – napisał Amazon w komunikacie dla pracowników.

Związkowcy nie kryją oburzenia. – W polskim Amazonie tylko niewielka część pracowników, z najstarszych centrów logistycznych, legitymuje się dwuletnim stażem pracy. W obiektach funkcjonujących od kilku czy kilkunastu miesięcy – jak centrum w Pawlikowicach czy w Łodzi – siłą rzeczy w ogóle nie ma takich osób – komentowała Agnieszka Mróz, ze ZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon, cytowana przez portal.

Jesteśmy oburzeni. Z jednej strony, szybko rosną koszty życia, ceny żywności, prądu, utrzymania mieszkań. Rosną też płace minimalne – kolejna podwyżka nastąpi od stycznia 2021 roku – tymczasem pracodawca poinformował nas, że przez najbliższy rok zdecydowana większość z nas nie dostanie żadnej podwyżki

Jak wygląda ścieżka kariery w Amazonie? Nowi pracownicy podpisują umowę z pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – na dwutygodniowe lub miesięczne kontrakty. Po 9 miesiącach Amazon sprawdzonych pracowników zatrudnia bezpośrednio na okres próby. Po roku przeciętny pracownik może dostać normalną umowę o pracę, ale na czas określony – średnio rok.

– Wszelkie zwolnienia lekarskie, absencje z innych powodów, a także przynależność do związków zawodowych są niemile widziane – dodała Agnieszka Mróz.

Jak na zarzuty związkowców odpowiada Amazon? Firma uważa, że “oferuje konkurencyjne wynagrodzenia i atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych”.

“W tym roku wprowadzono podwyżkę płac dla osób, które pracują w Amazon od co najmniej 24 miesięcy, do 22 zł brutto za godzinę (wzrost o 4,8 proc.) dla pracowników poziomu początkowego i do 27 zł brutto za godzinę (wzrost o 3,8 proc.) dla liderów zespołów, z wstecznym wyrównaniem od 1 września 2020 r. Ponadto, wszyscy pracownicy realizujący zamówienia klientów otrzymali w lipcu bonus w wysokości do 1000 zł brutto” – napisało biuro prasowe Amazon w odpowiedzi na pytania Wiadomościhandlowych.pl.

Co więcej – zdaniem Amazona “w ciągu najbliższych 12 miesięcy prawie 100 proc. wszystkich obecnie zatrudnionych pracowników otrzyma podwyżkę wynagrodzenia związaną ze stażem pracy i zmianą stawki godzinowej”.

Nie ma to jak czuć, że ktoś szanują twoją cieżką pracę…

Źródło: biznes.radiozet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!