Wiadomości

Album z dokumentacją ofertową i kontraktową dwóch kontrtorpedowców ORP „Wicher” i „Burza” został poddany konserwacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentowało dziennikarzom album z dokumentacją ofertową i kontraktową dwóch kontrtorpedowców ORP „Wicher” i „Burza”, który został odrestaurowany dzięki pomocy finansowej koncernu Thales. Na podobne prace zabezpieczające i sponsorów czeka w muzeum jeszcze dziesięć podobnych albumów, których z powodu ich stanu nie można: ani wystawiać ani udostępniać badaczom – czytamy na portalu Defence24.pl.

Dokument zaprezentowany 29 stycznia 2019 r. w Gdyni to jeden z dwunastu unikatowych albumów z dokumentacją ofertową oraz kontraktową dwóch kontrtorpedowców ORP „Wicher” i „Burza”, które Muzeum Marynarki Wojennej odzyskało a teraz teraz próbuje odrestaurować. Albumy te są trudne w konserwacji, ponieważ mają format A1 i noszą ślady dużego zużycia. Dokumentacja była bowiem wykorzystywana na okręcie ORP „Burza” do połowy lat siedemdziesiątych, o czym świadczą chociażby próby jej naprawy – prawdopodobnie przez załogę okrętu.

Jak na razie Muzeum Marynarki Wojennej zdołało odrestaurować jeden album samodzielnie, a drugi dzięki wydatnej pomocy finansowej firmy Thales. Koncern chciał w ten sposób pokazać swoje związki nie tylko z polskim biznesem i siłami zbrojnymi, ale również z polską historią. Obecnie Muzeum Marynarki Wojennej pilnie poszukuje kolejnych sponsorów, którzy w całości lub w części pokryliby koszty prac konserwatorskich pozostałych dziesięciu albumów. Samodzielne sfinansowanie tego zadania przez gdyńską placówkę muzealną jest praktycznie niemożliwe, ponieważ do odnowienia jednego dokumentu potrzeba nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (do 50000 zł).

Więcej:
https://www.defence24.pl/konserwacja-zabytkow-historii-marynarki-wojennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!