Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Jarosława Ziętary

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko byłym ochroniarzom Mirosławowi R. i Dariuszowi L., oskarżonym o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Wprost” i „Gazetą Poznańską”.

1 września 1992 r. wyszedł ze swojego mieszkania; wtedy był widziany po raz ostatni. W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

W czerwcu 2015 r. Prokuratura Apelacyjna w Krakowie oskarżyła byłego senatora Aleksandra Gawronika o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Proces rozpoczął się w styczniu 2016 r. i nadal się toczy. Oskarżony nie przyznał się do winy.

Dwaj byli ochroniarze Mirosław R. i Dariusz L. byli już podejrzani o pomocnictwo w porwaniu i zabójstwie dziennikarza. W grudniu 2015 r. prokuratura umorzyła śledztwo w tym wątku. O umorzeniu zdecydowała zmiana przez głównych świadków zeznań, na podstawie których sformułowano zarzuty. Zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu złożył brat dziennikarza Jacek Ziętara.

W kwietniu 2016 r. Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie przejęła z krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej śledztwo w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Jarosława Ziętary. Śledztwo dotyczyło tej części, która nie była objęta aktem oskarżenia przeciwko Aleksandrowi Gawronikowi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!