Wiadomości

Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w sprawie grupy przestępczej handlującej lekami na potencję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem lekami na potencję. Oskarżeni to mieszkańcy województw: podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

W toku postępowania prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza handlowała znacznymi ilościami produktów leczniczych, które nie są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz sfałszowanymi produktami leczniczymi. Sprzedaż odbywała się poza siecią aptek albo punktów aptecznych, za pośrednictwem utworzonych w tym celu witryn 4 sklepów internetowych.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył Kamila K. o kierowanie działającą od 2016 roku na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego i innych miejscowościach na terenie kraju zorganizowaną grupą przestępczą. Kolejne 16 osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto wszystkim oskarżonym prokurator zarzucił dostarczanie lub udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych oraz obrót produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia jak również prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki albo punktu aptecznego. Kolejne zarzuty dotyczą dokonywania obrotu towarami o znacznej wartości oznaczonymi podrobionymi znakami towarowymi. Ponadto trzy osoby zostały oskarżone o udzielanie pomocy w przestępczym procederze. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 5 lat pozbawiania wolności, natomiast Kamilowi K. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się obrotem produktami farmaceutycznymi za pośrednictwem sklepów internetowych. Na jej czele stał Kamil K. (31 lat, mieszkaniec województwa podkarpackiego). W ofercie potencjalny klient informowany był, że sprzedaż „leków” na potencję odbywa się bez recepty i poza apteką. Oferowane przez podejrzanych do sprzedaży produkty w postaci tabletek o nazwach: Kamagra, Kamagra do ssania, Cobra-120, Sildemax, Cenforce, Super Kamagra, Lovegra, Tadarise-20, Kamagra-100 Chawable Tabs, Cenforce-100, Cialis oraz saszetki zawierające doustny żel o nazwie handlowej Kamagra 100 Oral Jelly stanowiły środki farmaceutyczne niewiadomego pochodzenia. W legalnym obrocie oryginalne produkty z zawartością substancji o nazwie sildenafil w ilości większej niż 25 mg, mogą być sprzedawane tylko w aptekach i wyłącznie po okazaniu recepty.

W trakcie postępowania prokurator ustalił, że sprzedawane przez sprawców „środki farmaceutyczne” nie przechodziły procedury dopuszczenia do obrotu toczącej się przed Komisją Europejską, a także nie spełniają norm przewidzianych w polskich przepisach i nie są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W toku śledztwa ujawniono magazyn, w którym zabezpieczono nielegalne środki na potencję w ilości prawie 23 tysięcy sztuk o wartości czarnorynkowej około pół miliona złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza sprzedała klientom sklepów internetowych co najmniej 4968 sztuk „środków farmaceutycznych” o łącznej wartości ponad miliona złotych. W toku postępowania na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczeń majątkowych na łączną kwotę około 1,6 miliona złotych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!