Polska Wiadomości

Akcja “Wisła” to według RAŚu “czystka etniczna”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rezolucja przygotowana przez Ruch Autonomii Śląska została przyjęta przez radnych sejmiku województwa śląskiego. Napisano w niej, że akcja miała na celu “czystkę etniczną”, zupełnie pomijając fakt, że była to akcja obronna przed bandami UPA, które na masową skalę mordowały Polaków.

Portal PCH24 przypomina przy tej okazji jedną z takich akcji  Ukraińskich nacjonalistów – mord w Wiązownicy, podczas której spalono 150 domów i zamordowano 130 naszych rodaków. W rezolucji przyjętej przez radnych napisano: “Operacja, która w deklarowanych założeniach wymierzona była w Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, w istocie stała się czystką etniczną”. Rezolucji nie poparli radni PiS i PSL.

 

” – Ludność cywilna polska i ukraińska była terroryzowana przez nacjonalistów ukraińskich. Spirala strachu była przeogromna i ludność sama nie mogła sobie z tym poradzić – mówi Artur Brożyniak, historyk IPN, specjalista ds. spraw stosunków polsko – ukraińskich w XX wieku. W jego ocenie państwo polskie w warunkach nawet niepełnej suwerenności miało obowiązek wobec cywilnej ludności – zarówno polskiej jak i ukraińskiej – zapewnienia jej bezpieczeństwa, a dalsze tolerowanie terroryzmu banderowskiego groziło jego kompromitacją i oderwaniem części terytorium. Władze sowieckie dały też władzom PRL-u warunek, że albo same zajmą się UPA, albo na terytorium Polski zostaną skierowane w tym celu duże siły Armii Czerwonej. Zdaniem historyka IPN, w tych warunkach władze musiały przeprowadzić „szybką i humanitarna operację antyterrorystyczną”. -Czytamy na portalu

źródło: pch24

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!