Wiadomości

Akcja niemieckiej policji przeciw islamistom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecka policja przeprowadziła we wtorek akcję przeciwko islamistom w Hildesheim pod Hanowerem w Dolnej Saksonii. Funkcjonariusze przeszukali meczet oraz mieszkania członków „Niemieckojęzycznego Koła Islamskiego” (DIK) uważanego za miejsce spotkań salafitów.

W operacji, która rozpoczęła się o godz. 6 rano, uczestniczyło 370 policjantów; brak informacji o zatrzymaniach. Ministerstwo spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii zdelegalizowało wcześniej DIK. Zdaniem służb stowarzyszenie prowadziło działalność służącą radykalizacji muzułmanów i przygotowania ich do udziału w walkach po stronie tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku.

Kontakty z meczetem w Hildesheim utrzymywał pochodzący z Tunezji zamachowiec Anis Amri – sprawca ubiegłorocznego ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie, w którym zginęło 12 osób. Dowodem są policyjne zdjęcia, na których widać, jak wychodzi z meczetu.

Hildesheim i Getynga, a także ich okolice, uważane są za bastion salafitów – zwolenników radykalnej odmiany islamu propagującej powrót do źródeł tej religii. W tym regionie działał propagujący nienawiść kaznodzieja Abu Walaa, aresztowany w listopadzie 2016 roku.

– Delegalizując stowarzyszenie rozbiliśmy ośrodek radykalnego środowiska salafitów – powiedział szef MSW Dolnej Saksonii Boris Pistorius. – Działania władz skierowane są przeciwko „zaślepionym fanatykom”, którzy wykorzystują religię do swoich celów, a nie przeciwko pokojowo nastawionym muzułmanom – zaznaczył polityk SPD.

Pistorius krytykowany jest za błędy w postępowaniu z islamistami. Zdaniem opozycji władze Dolnej Saksonii nie wykazały należytej determinacji, by deportować Amriego do Tunezji. Niemieckie służby specjalne szacują liczbę salafitów w Niemczech na blisko 10 tys.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!