Wiadomości

Akademia Górniczo-Hutnicza uruchamia własną sieć komórkową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwszą w Polsce w pełni funkcjonalną sieć komórkową na uczelni uruchomiono w piątek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sieć o charakterze naukowo-demonstracyjnym powstała na bazie rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia.

– To wyjątkowe i historyczne wydarzenie w skali naszej uczelni – zaznaczył prorektor AGH ds. współpracy prof. Jerzy Lis. Dodał, że uruchomienie instalacji to efekt kilkuletnich relacji uczelni z firmą Nokia, które sięgają 2013 r., kiedy zostało podpisane pierwsze porozumienie o współpracy.

Demonstracyjna sieć LTE, która powstała w Katedrze Telekomunikacji AGH, działa na takich samych zasadach, jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, pięć stacji bazowych zlokalizowanych na zewnątrz i wewnątrz budynku, anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe.

– To kolejny poziom naszej współpracy. Chcieliśmy dostarczyć rozwiązanie, które jest bliżej tego, nad czym na co dzień pracujemy – zaznaczył Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH, testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G.

Jak zaznaczyli sygnatariusze porozumienia, przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów uczelni jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

– Naukowcy i studenci dostają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej. Dzięki niej mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami w mobilnych technologiach radiowych, jak i aplikacjami internetu rzeczy – dodał Persona.

Podkreślił, że sieć komórkowa uruchomiona w AGH stanowi poligon badawczy, na którym naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej.

– To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań – zaznaczył przedstawiciel Nokii.

Prof. Jerzy Lis zapowiedział, że nowa instalacja będzie wykorzystywana przy badaniach na potrzeby nowej formy prac doktorskich – doktoratów wdrożeniowych. Planowane są także wspólne wnioski na projekty badawczo-rozwojowe.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!