Wiadomości

Agenci ABW zatrzymali pięć osób, które miały wyłudzić 300 milionów zl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób, które miały wyłudzać podatek VAT przy fikcyjnym obrocie różnymi towarami. Jedną z zatrzymanych osób poszukiwała policja do odbycia kary i w związku z innymi przestępstwami.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że do zatrzymań dokonanych przez agentów lubelskiej delegatury ABW doszło 17 października, jednak wcześniej nie informowano o sprawie.

– W związku z działalnością grupy przestępczej Skarb Państwa został narażony na straty w wysokości ok 300 mln zł – podał.

Zatrzymani to Wiesław H. i Andrzej K., którzy kierowali spółkami wyłudzającymi VAT; troje pozostałych – Agnieszka L.-L., Adrian U. i Tomasz S. pracowali w firmach i odpowiadali m.in. za ich dokumentację.

ABW zatrzymała ich w ramach szerszego śledztwa, w którym zatrzymano wcześniej łącznie 70 osób.

Do zatrzymania tej piątki doszło na Śląsku i w Małopolsce. Podczas przeszukań dokonanych przez funkcjonariuszy w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono samochód BMW.

Z ustaleń śledczych wynika, że H. kierował działającymi od 2013 r. spółkami wykorzystywanymi do obrotu panelami fotowoltaicznymi, a K. spółkami – polską i czeską – zajmującymi się obrotem aluminium i stalą. Firmy miały brać udział w karuzeli podatkowej.

K. poszukiwała policja w związku z innymi przestępstwami i trafił do wwiezienia, jako skazany w innej sprawie,.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz oszustwa – powiedział PAP Żaryn. Grozi za to do 10 lat więzienia – dodał.

Prokurator zdecydował, że zastosuje poręczenia majątkowe od 20 tys. do 400 tys. zł, zakazu opuszczania kraju i dozór policji wobec H., L.-L. i S. Wystąpił o areszt dla Adriana U.

Żaryn podał, że w całej sprawie, której jednym z wątków są ostatnie zatrzymania ABW, straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 300 mln zł, a sprawa nadal ma charakter rozwojowy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!