Wiadomości

Afganistan: Został już w zasadzie tylko Kabul…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szybkie zwycięstwo w bitwie o Mazar-i Szarif, gdzie Talibowie mieli przeciwko sobie najsilniejsze zgrupowanie wojsk rządowych poza Kabulem, oznacza, że pozostała im już do zdobycia tylko stolica kraju. Dla porządku dodajmy, że gdy trwały walki o Mazar-i Szarif, największe miasto na północy Afganistanu, Talibowie zajęli Dżalalabdad (stolicę prowincji Nangahar) i Nili (stolicę prowincji) Dajkondi. Pojawiły się też doniesienia, które jednak wymagają jeszcze potwierdzenia, że w ich rękach jest też już Mehtarlam (stolica prowincji Langman). Z kolei dziś rano przejęli oni Chost, stolicę prowincji o tejże samej nazwie, a nieco później także Bamian…

Tu widzimy Talibów w centrum stolicy prowincji Bamian:

W sumie więc Talibowie zajęli dotąd przytłaczającą większość z 34 stolic prowincji. Siły rządowe wciąż jeszcze utrzymują w swym ręku (na pewno) stolice prowincji Nurestan, Pandższir, Kapisa, Parwan, no i Kabul… Tymczasem dosłownie przed chwilą rzecznik Talibów podał, że ich oddziały zajęły centrum dystryktu Bagram, przejmując ogromną ilość broni:

W tych okolicznościach powraca kwestia rezygnacji prezydenta Aszrafa Ghani’ego i przekazania Kabulu Talibów. Podobno dziś Ghani ma złożyć rezygnację, do czego usilnie jest namawiany przez swoich współpracowników, a w przeciągu tygodnia Kabul ma zostać pokojowo przekazany Talibom.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!