Wiadomości

Afganistan: Uzbecy zbuntowali się i przejęli miasto Majmana, stolicę prowincji Farjab

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W leżącej na północy Afganistanu prowincji Farjab doszło do buntu miejscowych bojowników, których dowódca został aresztowany na rozkaz wiceministra obrony w rządzie Talibów.

Jak już pisaliśmy wielokrotnie, w Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 miliony), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności. Przywódcą afgańskich Turków był przez długie lata były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum.

Makhdoom Alam, który dowodził Talibami narodowości uzbeckiej i który odegrał kluczową rolę w przejęciu tej zamieszkałej w większości przez Uzbeków prowincji, został aresztowany zeszłej nocy na rozkaz mułły Fazela, wiceministra obrony w rządzie Talibów.

“Wszyscy przywódcy ruchu oporu i inni więźniowie zostali zwolnieni z więzienia. Grunt do powrotu marszałka Dostuma i komandora Yara Mohammada do Farjab jest w pełni przygotowany” – pisze na twitterze Dr.girx gül. Inni tureccy użytkownicy twitera skłonni są jednak uważać, że Makhdoom Alam nie nawiąże współpracy z marszałkiem Dostumem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!