Wiadomości

Afera we Włoszech: Media opublikowały prywatną rozmowę Conte z Merkel

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Włoska telewizja wyemitowała nagranie wideo przedstawiające prywatną rozmowę premiera Giuseppe Contego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W trakcie rozmowy, do której doszło na forum ekonomicznym w Davos, Conte tłumaczył Merkel zawiłości włoskiej polityki.

Nagranie wykonane bez wiedzy szefów rządów Niemiec i Włoch przed kilkoma dniami ujawniono w czwartek wieczorem w programie publicystycznym „Piazzapulita” w stacji La 7. Merkel i Conte rozmawiali po angielsku przy kawie.

Włoski premier mówił kanclerz, że koalicyjny Ruch Pięciu Gwiazd wicepremiera Luigiego Di Maio przeżywa trudne chwile, bo jego notowania w sondażach spadają, podczas gdy poparcie dla Ligi Matteo Salviniego rosną.

„Przeprowadziliśmy sondaże. Oni są bardzo zaniepokojeni, bo Salvini ma 35-36 procent, a oni zeszli do 27-26 procent. Dlatego mówią: jakie są tematy, które mogą nam pomóc w kampanii wyborczej?” – opowiadał premier odnosząc się do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na nagraniu słychać, jak Giuseppe Conte mówi: „Bo w sprawie imigracji wszystkim zajmuje się Salvini. On wszystko zamyka. Nie ma żadnej przestrzeni. Ja mam inne podejście”.

Włoski premier przypomniał, że w czasie jednego z kryzysów wokół migrantów po tym, gdy wicepremier Salvini zamknął porty dla statków, on zadeklarował gotowość przyjęcia przez Włochy kobiet oraz dzieci i przywiezienia ich samolotem. „Angela, nie martw się, jestem bardzo zdeterminowany” – dodał Conte.

Wyjaśnił następnie nawiązując do relacji w koalicji: „Moja siła polega na tym, że kiedy mówię: teraz przestańmy, to oni się nie kłócą”. Kiedy Merkel zapytała, na czym koncentruje się Ruch Pięciu Gwiazd, Conte odparł: „W partii jest wielu, którzy mówią: Naszym przyjacielem są Niemcy, a zatem musimy prowadzić kampanię przeciwko Francji”. Słowa te wywołały wyraźne rozbawienie kanclerz. „To bardzo uproszczone” – stwierdziła.

Zapytała: „A zatem Salvini jest przeciwko Francji i Niemcom, a Di Maio przeciwko Francji?”. „Salvini jest przeciwko wszystkim” – odpowiedział włoski premier. „To nieprawda, że jestem przeciwko wszystkim” – tak Matteo Salvini skomentował w rozmowie z dziennikarzem opublikowaną rozmowę. „Oczywiście – dodał – Francja ma interesy ekonomiczne i geopolityczne sprzeczne z naszymi”. „Ja między Francją a Niemcami zawsze wybieram Niemcy” – podkreślił szef MSW.

Zapewnił, że ceni premiera Conte i dlatego jego zdaniem „może on powiedzieć wszystko”. Dodał ironicznie, że „to, iż Merkel jest zaniepokojona Salvinim, to powód do satysfakcji”

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!