Felietony Kultura

Adam, Ewa i pigułka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Autorka książki „ Adam i Ewa po pigułce” – Mary Eberstadt wielokrotnie zadawała w poprzednich pracach pytanie: jak i dlaczego doszło do upadku chrześcijaństwa w znacznej części Zachodu? Tym razem zadaje kolejne: dlaczego antykoncepcja od początku jest traktowana przez chrześcijan jako zło? Co kryje się za „sukcesem” antykoncepcji? Czy wybuch rewolucji seksualnej w XX wieku zależał od owego wątpliwego „sukcesu”. Przywoływane przez Mary Eberstadt autorytety są zgodne oraz odczytują w wymiarze symbolicznym sięganie po zakazany owoc – jak wynalazek chemicznej antykoncepcji.

Eberstadt nie dała się nabrać na łagodne interpretacje rewolucji seksualnej. Rozważa kwestie obszernego zestawu danych empirycznych – gdy po raz pierwszy ludzkość zerwała więź wychowania oraz natury. W przypadku antykoncepcji jej skutki uboczne dotyczą nie tylko samego zdrowia kobiety. Antykoncepcja sprzęgnięta z tzw. rewolucją seksualną radykalnie zmieniła życie rodzin oraz generalne podejście ludzi do seksu, a więc także do miłości. Tych negatywnych skutków antykoncepcyjnej seksualności, która stała się społeczną normą, nie dostrzega jednak wielu zaślepionych przez ułudę. Lekarze zwracają uwagę na liczne – również rakotwórcze – skutki działania hormonalnej antykoncepcji. Mary Eberstadt pokazuje różnego typu interpretacje oraz nadinterpretacje rewolucji seksualnej w naszych umysłach oraz obrazach popkultury. To książka wielowymiarowa, niezwykle głęboka i pokazuje nam zagrożenia wynikające ze sposobu [postepowania wynikającego z pozornej wygody – obecnie antykoncepcja ma poważne konsekwencje społeczne, demograficzne, behawioralne oraz osobowościowe.

Ludzie wcześniej zaczynają prowadzić życie seksualne, później zawierają małżeństwa, wzrosła liczba rozwodów, wolnych związków – na to nakłada się zalew pornografii, która powoduje obumieranie wrażliwości, emocjonalności i moralności, zwłaszcza najmłodszych. Dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, doświadczają traumy rozwodu – to rana, która nigdy się nie zagoi. Kobieta zostawiona przez mężczyznę bierze na siebie zwykle ciężar wychowania dzieci, a nieodpowiedzialny mężczyzna myśli tylko o swoim ja, wypisując się z odpowiedzialności.

Dzieci wychowywane przez osamotnionych rodziców mają niskie poczucie wartości są bardziej podatne na, kryzysy niż te, które dojrzewają w pełnej rodzinie. Wszystkie te fakty są powszechnie ignorowane i przemilczane – a głoszący prawdę ośmieszani oraz deprecjonowani. Przekonanie o dobrodziejstwach rewolucji seksualnej należy do podstawowych „dogmatów” współczesnej zachodniej mentalności. Zakwestionowanie tej opinii grozi wyśmianiem i wykluczeniem z dyskusji w przestrzeni publicznej. Co za absurd!

Dlaczego ludzie boją się prawdy? Odpowiedzią są słowa Malcolma Muggeridge’a: „Ludzie nie dlatego wierzą w kłamstwa, bo muszą, ale dlatego, że chcą w nie wierzyć”. Autorka podejmuje wątek wpływu rewolucji seksualnej na dzieci oraz młodzież. Sięga do badań socjologicznych oraz egzemplifikację popkulturową, a także – co podkreśla ze zdwojona mocą – toksyczne składniki akademickiego życia społecznego, których pojawienie się umożliwiła rewolucja seksualna. Autorka podkreśla ze ruch kontroli populacji popełnił kardynalny błąd – wiedząc jakoby co jest dla ludzkości najbardziej korzystne. Kontrolowanie populacji stało się łatwiejsze i znacznie bardziej intratne niż kontrolowanie konkretnych obszarów. A co będzie dalej jakie bulwersujące zmiany wydarzenia i przekonania będą utajoną próbą wyniszczania cywilizacji łacińskiej?

Tytuł Adam i Ewa po pigułce. Paradoksy rewolucji seksualnej

ISBN 978-83-7864-478-1
Okładka miękka
Liczba stron 216
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Mary Eberstadt
Rok wydania 2018

Marta Cywińska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!