Wiadomości

ABW zatrzymała Rosjanina podejrzewanego o kierowanie grupą przestępczą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Rosji, podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą. Jak wynika z materiałów śledztwa mężczyzna odpowiada za oszustwa podatkowe przy fikcyjnym obrocie paliwami.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Federacji Rosyjskiej, podejrzanego o kierowanie międzynarodową grupą przestępczą, która w latach 2013-2014 dokonywała oszustw podatkowych przy fikcyjnym obrocie paliwami. Mężczyznę, poszukiwanego od 2016 r. listem gończym, zatrzymano 18 grudnia 2020 r. na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zgodnie z decyzją sądu podejrzany trafił do tymczasowego aresztu.

Mechanizm przestępczy polegał na unikaniu opodatkowania przy obrocie olejem napędowym, który został zakupiony w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji a następnie był sprzedawany w Polsce. Spółka nie ujawniała organom skarbowym przedmiotu opodatkowania, podawała nieprawdę w składanych deklaracjach podatkowych i posługiwała się nierzetelnymi i fikcyjnymi fakturami. Swoimi działaniami spółka naraziła Skarb Państwa na starty nie mniejsze niż 12 mln zł.

Śledztwo jest prowadzone przez Delegaturę ABW w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Zatrzymanie jest efektem współpracy ABW i Straży Granicznej. Dotychczas, w prowadzonym śledztwie, 3 osobom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw kamo – skarbowych oraz skierowano wobec nich do sądu akt oskarżenia.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!