Wiadomości

ABW zatrzymała grupę wyłudzającą kredyty ze SKOK Wołomin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województwa lubuskiego dwie osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej kredyty i pożyczki ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie.

Zatrzymani 27 maja 2020 r. mężczyźni należeli do zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2008-2014 zajmowała się wyłudzeniami – na podstawione osoby – kredytów i pożyczek ze SKOK w Wołominie. W ten sposób zatrzymani działali na szkodę ww. instytucji finansowej.

W przestępczym procederze opierano się na poświadczających nieprawdę dokumentach. Ustanawiano hipoteki na nieruchomościach o znacznie zawyżonej wartości w celu zabezpieczenia pożyczek i kredytów. Przyjmowano na rachunek członkowski w SKOK Wołomin i rachunek prywatny środki pieniężne pochodzące z wyłudzonych pożyczek oraz kredytów i transferowano dalej na rachunek bankowy spółki, w której organach statutowych zasiadali zatrzymani. Działania te doprowadziły do dwukrotnego podniesienia kapitału zakładowego spółki o kwotę łącznie 2 mln zł.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, wyłudzenia środków finansowych od instytucji finansowej oraz prania pieniędzy.

Wobec jednego z podejrzanych sąd na wniosek prokuratora zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, a wobec drugiego z podejrzanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy o charakterze wolnościowym.

Śledztwo prowadzi Departament Postępowań Karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

/ABW/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!