Wiadomości

ABW zatrzymała Czeczena, który walczył w szeregach ISIS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego uchodźca Kyuri A. według ABW przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii – poinformował w piątek PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn powiedział PAP, że mającego w Polsce status uchodźcy obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Kyuria A. ABW zatrzymała 24 marca, przeszukano też miejsca związane z zatrzymanym. Śledztwo zostało wszczęte dzięki informacjom, uzyskanym przez ABW – zaznaczył.

Obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej Kyuri A., mający status uchodźcy w Polsce, jest podejrzany o służbę w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej na Bliskim Wschodzie – za co grozi do 8 lat więzienia.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli aresztował A. na trzy miesiące w poniedziałek – poinformowała w piątek PAP sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie. Według niej, sąd wskazał, że „zebrane dowody uprawdopodabniają sprawstwo podejrzanego w zakresie obu zarzucanych jemu czynów”.

– Potrzebę izolacji podejrzanego sąd motywował grożącą mu surową karą (każdy z czynów zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 8) oraz obawą bezprawnego utrudniania postępowania przygotowawczego w jego wstępnej fazie, gdy zachodzi potrzeba weryfikacji uzyskanych dowodów oraz ustalenia innych osób związanych z objętym zarzutem procederem – zaznaczyła rzeczniczka.

– Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak ABW uzyskała informacje dotyczące podejrzenia przyjęcia przez obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, posiadającego status uchodźcy w Polsce, obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej w jednym z krajów Bliskiego Wschodu – podał w piątek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Na wniosek ABW, złożony według ustawy z 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, prokurator polecił zatrzymanie Czeczena i przeszukanie zajmowanych przez niego pomieszczeń. Po doprowadzeniu go do mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, prokurator ogłosił mu zarzuty.

Zgodnie z nimi, kto przyjmuje obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Innym zarzut dotyczy nielegalnego posiadania broni palnej – zagrożonego taką samą karą.

Żaryn powiedział PAP, że śledztwo prowadzi Departament Postępowań Karnych ABW. Jak ujawnił, z materiału dowodowego zebranego przez ABW wynika, iż uchodźca „podjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowej służbie najemnej”.

– Przez dwa lata miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego w Syrii – poinformował.

Zaznaczył, że w tym celu uchodźca przekroczył nielegalnie granice Polski. Śledztwo na wniosek ABW zostało wszczęte w trybie nowej ustawy o działaniach antyterrorystycznych – podkreślił Żaryn.

– Śledztwo ma charakter rozwojowy. Cały czas trwają intensywne czynności procesowe – podała Prokuratura Krajowa.

/wpolityce.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!