Wiadomości

Abp Jędraszewski o homoseksualistach: Zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas homilii metropolita krakowski podkreślił, że nie ma większego upokorzenia dla zdolności poznawczych człowieka niż odwrócenie się od Boga i niegodziwe postępowanie.

Abp Jędraszewski wygłosił homilię podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.. Hierarcha wskazał na najważniejsze zadania, jakie stoją przed akademikami i studentami. Nawiązał także do kwestii godności człowieka i jego służbie Bogu.

– Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? – pytał metropolita krakowski. – W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary, „jakby Boga nie było”; ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas „post-prawdy”, w epoce, w której pragnie się budować sukces polityczny i poparcie społeczeństwa bardzo często opierając swój program na fake newsach a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach. Jak żyć w czasach, w których nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje – dodał abp Jędraszewski nawiązując do poety Friedricha Hölderlina i filozofa Martina Heideggera.

Hierarcha podkreślił, że człowiek, odwracając się od Boga i grzesząc, sam siebie wydaje na upokorzenie. Przywołał w tym kontekście związki homoseksualne. Osoby je tworzące “zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa”.

Cytując “Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II abp Jędraszewski wskazał, że ludzie poniżają się sami, ponieważ odrzucają Boga-Stwórcę oraz „pojęcie natury ludzkiej jako rzeczywistości, zastępując ją wytworem myślenia dowolnie kształtowanym i dowolnie zmienianym według okoliczności”.

Zwracając się do zebranych ludzi świata nauki metropolita krakowski przypomniał im ich najważniejsze zadania.

– Doświadczanie i pogłębianie wiary, szacunek i upominanie się o godność ludzkiego rozumu, doświadczenie własnej ojczyzny, coraz bardziej mądre wracanie do jej historii, do zobowiązań, które na nas spoczywają, sięgając do przeszłości, do ufnego wychylenia się w przyszłość, by prowadzić dialog z całym światem – oto największe zadania, jakie stoją przed profesorami, nauczycielami akademickimi i młodzieżą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – powiedział.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!