Wiadomości

Abp. Jędraszewski: “Mamy prawo zapytać: skąd oni są?”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mamy prawo zapytać, skąd oni są? Nie wiedzą, czym jest Kościół? – powiedział o nawoływaniach do zamknięcia świątyń z powodu pandemii abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przewodniczył w Wielki Czwartek mszy św. krzyżma w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas homilii nawiązał do pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów dotyczących zamknięcia kościołów ze względu na pandemię koronawirusa.

– Czynią to ludzie, którzy jeszcze nie tak dawno, w czasie tej samej pandemii uważali, że ich miejscem jest ulica. Mówią to ludzie, dla których kościół jest zwykłym budynkiem. Mamy prawo zapytać, skąd oni są? Nie znają historii naszego narodu chrześcijańskiego od ponad 1050 lat? Nie wiedzą, czym jest Kościół? – mówił abp Jędraszewski.

Arcybiskup podkreślił jednocześnie, że jest bardzo daleki od lekceważenia pandemii i jej skutków. Zapewnił, że zawsze prosił i nadal prosi o przestrzeganie związanych z nią obostrzeń i zaleceń.

Metropolita przywołał w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II z 3 czerwca 1991 roku wypowiedziane w Lubaczowie: „Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”.

Arcybiskup podkreślił też wagę kapłańskiej solidarności, a także wsłuchiwania się duszpasterzy w głos owiec. Rani wszelki wyraz arogancji, a buduje każdy wyraz zatroskania o biednych, samotnych i opuszczonych. – Jak buduje poczucie, że Kościół jest jeden, a my jesteśmy jedno w jednym Kościele Chrystusa – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Nie „my jesteśmy Kościołem”, ale my należymy do Chrystusowego Kościoła. Nie ma Kościoła bez Chrystusa – oświadczył arcybiskup, wskazując na konieczność jednoznaczności w głoszeniu doktryny Kościoła.

/diecezja.pl, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!