Wiadomości

Abp Gądecki wydał oświadczenie w sprawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w sprawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył w Oświadczeniu, że „poruszane w tym raporcie kwestie należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania”, którego początkiem był list polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 roku.

„Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd” – czytamy w Oświadczeniu.

Abp Gądecki zauważył, że w życiu politycznym miłosierdziu i przebaczeniu muszą towarzyszyć roztropność i sprawiedliwość. Cytując św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że „nie istnieje (…) żadna sprzeczność między przebaczeniem a sprawiedliwością. Przebaczenie bowiem nie usuwa ani nie umniejsza konieczności naprawienia zła, będącej nakazem sprawiedliwości” (Orędzie na XXX Światowy Dzień Pokoju, 1 stycznia 1997 r.).

„Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pełny tekst Oświadczenia publikujemy TUTAJ

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”pl” dir=”ltr”>.<a href=”https://twitter.com/Abp_Gadecki?ref_src=twsrc%5Etfw”>@Abp_Gadecki</a> wydał oświadczenie w sprawie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”.<a href=”https://t.co/pvUTYJ2z3o”>https://t.co/pvUTYJ2z3o</a></p>&mdash; eKAI (@ekaipl) <a href=”https://twitter.com/ekaipl/status/1565987969638465536?ref_src=twsrc%5Etfw”>September 3, 2022</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!