Wiadomości

W podwileńskim Podbrzeziu odsłonięto pomnik żołnierzy Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W podwileńskiej miejscowości Podbrzezie odsłonięto w niedzielę pomnik żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 w gminie Podbrzezie.

Monument w formie nagrobka z nazwiskami siedmiu żołnierzy, których miejsce pochówku jest nieznane, stanął na centralnym placu podbrzeskiego cmentarza.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski i Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.

 

„Ten dzień jest ważny dla nas. Upamiętniamy żołnierzy, którzy zginęli na naszej ziemi, walcząc o naszą wolność” – powiedziała PAP Anna Jankowska ze Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie – Glinciszki.

„Obecnie pomnik stanie się miejscem, przy którym będziemy obchodzili nasze uroczystości narodowo-patriotyczne” – dodała.

„W okolicy mamy pojedyncze groby żołnierzy Armii Krajowej, ale tu w Podbrzeziu nie było miejsca, gdzie może przyjść młodzież i gdzie możemy mówić o naszej historii” – wskazała Anna Jankowska.

Pomnik żołnierzy Wojska Polskiego w Podbrzeziu został wzniesiony z inicjatywy działającej na Litwie Fundacji Pamięci Narodowej. Jego budowę sfinansowało Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Penetrator”.

Jarosław Szostko, prezes Fundacji Pamięci Narodowej, ułan kawalerii ochotniczej z Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, w rozmowie z PAP wskazał, że poszukując sposobu upamiętnienia 100. rocznicy niepodległości Polski, w archiwum znalazł wykaz żołnierzy, którzy zginęli lub zmarli od ran w latach 1919-1921 w województwie wileńskim. Było tam siedem nazwisk żołnierzy, którzy zginęli w okolicy Podbrzezia.

„Postanowiliśmy utrwalić pamięć tych żołnierzy” – powiedział Jarosław Szostko.

Na płycie nagrobnej widnieją nazwiska tych siedmiu żołnierzy: Chaleckiego, Cichonia, Drabe, Janusza, Kruszewskiego, Pawłowa i Słowika.

Upamiętnianie miejsc polskiej pamięci narodowej jest jednym z celów działalności Fundacji Pamięci Narodowej.

/Radio Maryja, Wilnoteka.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!