W I kwartale br. aż 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. W analogicznym okresie ubiegłego roku odsetek ten wyniósł 14,5%. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.
Coraz więcej Ukraińców zakłada firmy w Polsce Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 75 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (rok wcześniej – przeszło 80 tys.). Zdecydowaną większość z nich złożyli obywatele Polski, od stycznia do marca tego roku – niecałe 64 tys. (poprzednio – niespełna 67 tys.).
Jak widzimy, tylko w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku blisko 12 tys. wnioskodawców stanowiły osoby, które mają obywatelstwo innego państwa (16% ogółu). W tej grupie znajdują się też przedsiębiorcy z podwójnym obywatelstwem, np. polskim i niemieckim czy polskim i ukraińskim. Spośród obcokrajowców, którzy złożyli ww. wniosek do CEIDG, najwięcej było Ukraińców – 9 tys.
Jednocześnie, jak wynika z tych samych danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w I kw. 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło blisko 56 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dane resortu pokazują również, że w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło 91,5 tys. wniosków o zawieszenie JDG. To o 2% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy takich przypadków było 89,6 tys.
NASZ KOMENTARZ: Co najmniej dziwne wydaje się, że Polakom, z uwagi na rosnące koszty prądu, ZUS itd. coraz mniej opłaca się prowadzić Jednoosobową Działalność Gospodarczą, podczas gdy Ukraińcom na odwrót. Gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy?
Wspieraj Fundację Magna Polonia! 
Polecamy również: USA nałożyły sankcje na Trybunał w Hadze za ściganie bezcennych Żydów
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!