Wiadomości

972 kozice bytują w całych Tatrach – podsumowano wyniki letniego liczenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

972 kozice bytują w całych Tatrach – przyrodnicy z polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego we wtorek podsumowali wyniki letniego liczenia tych chronionych zwierząt. W porównaniu z ubiegłorocznym liczeniem nastąpił nieznaczny wzrost liczebności kozic o 22 osobniki – poinformowały władze słowackiego parku (TANAP).

„Tym razem nie padły rekordy liczebności kozic, ale jesteśmy zadowoleni z wyniku, ponieważ odnotowaliśmy, że blisko szesnaście procent z populacji to tegoroczne młode kozice. Oznacza to najwyższy wzrost młodej populacji w ciągu ostatnich czterech lat” – skomentował zoolog słowackiego TANAP Józef Hybler.

W słowackiej części Tatr naliczono 643 kozice, z czego 97 młodych, a w polskiej części parku narodowego 329, z czego 62 to urodzone wiosną kozice.

Akcja liczenia kozic odbywała się 10 lipca przy słonecznej pogodzie. Przyrodnicy w trakcie akcji zaobserwowali również inne ciekawe zjawiska przyrodnicze, np. atak orła na świstaka w rejonie Hrubej Kopy w Tatrach Zachodnich czy niedźwiedzia schodzącego z Żabiego Wierchu Jaworowego w Tatrach Wysokich.

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią, kiedy organizowane jest dwudniowe liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

autor: Szymon Bafia
Nauka w Polsce – PAP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!