Historia Wiadomości

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

12 kwietnia 1929 r. w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.

Po odzyskaniu niepodległości polską flotę wojenną budowano niemal od zera, w oparciu o doświadczenia polskich marynarzy służących w marynarkach państw zaborczych.

W 1921 r. Polska zawarła sojusz polityczno-wojskowy z Francją, krajem o ogromnej tradycji morskiej i potężnej, stale rozbudowywanej flocie wojennej. Zamówienia dla polskiej floty miały być realizowane wyłącznie w stoczniach francuskich. Francuskim planom przyświecały nie tylko korzyści ekonomiczne, lecz i względy strategiczne.

W kwietniu 1926 r. podpisano umowę na budowę dwóch okrętów. Miały to być niszczyciele klasy Bourrasque („burza śnieżna”). Pierwszy z nich – „Wicher” – miał być zbudowany w ciągu 27 miesięcy od daty podpisania umowy, 12 miesięcy później Polska miała otrzymać drugi – „Burzę”. Planowano także budowę trzech podwodnych stawiaczy min typu „Wilk”. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne zostały częściowo skopiowane z francuskich stawiaczy min „Saphir” oraz podobnych niemieckich jednostek z okresu I wojny światowej.

Miały to być duże, jak na warunki Bałtyku, okręty podwodne o wyporności nawodnej 980 ton i podwodnej 1248 ton, liczące 78 m długości. Na wodzie miały osiągać prędkość 14,5 węzła, pod wodą 9,5. Zapas paliwa pozwalał na przebycie 3,5 tys. mil morskich. Okręty miały zostać uzbrojone w działa kalibru 100 mm, działo przeciwlotnicze kalibru 40 mm, pięć wyrzutni torped oraz 38 min umieszczanych na powierzchni za pomocą wyrzutni rufowych. Załoga miała składać się z około 50 marynarzy i oficerów.

12 kwietnia 1929 r. na wodę został spuszczony „Wilk”. Mimo oficjalnego zakończenia budowy wciąż trwało wyposażanie okrętu, a następnie próby morskie. 19 listopada okręt wyruszył do Gdyni. 4 grudnia ORP „Wilk” i jego bliźniak „Ryś” znalazły się w składzie tymczasowej Grupy Łodzi Podwodnych i Dywizjonu Minowców.

Więcej:
https://www.tvp.info/42173294/90-lat-temu-zwodowano-pierwszy-polski-okret-podwodny-orp-wilk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!