Wiadomości

73 pojazdy Jelcz zostaną dostarczone na potrzeby systemu Patriot dla Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

73 pojazdy Jelcz wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym zostaną dostarczone na potrzeby systemu Patriot dla Polski – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Wartość umowy podpisanej przez Inspektorat Uzbrojenia ze spółką Jelcz to blisko 171 mln zł.

Podpisanie umowy z firmą Jelcz zapowiadał minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Angażujemy polski przemysł zbrojeniowy w największy kontrakt w historii naszego kraju. Dziś zawarta zostanie umowa na dostawę pojazdów Jelcz w sześciu wersjach dla systemu IBCS/Patriot, który kupiliśmy w marcu zeszłego roku. Program Wisła jest konsekwentnie realizowany przez MON” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Program Wisła został podzielony na dwie fazy. W pierwszej z nich została podpisana umowa, która pozwoliła na zakup wyrzutni, pocisków, radarów, a także na 4 stanowiska kierowania walką, 6 stanowisk kierowania i dowodzenia oraz 12 radiolinii. Drugi etap rozważa dokupienie pocisków.

– Traktujemy program Wisła jako jedną całość. To jedno z priorytetowych zadań w kontekście zwiększania potencjału obronnego Polski. Jest to czasochłonny proces, sam system jest bardzo skomplikowany, a poza zakupem rakiet, wyrzutni i radarów, trzeba budować infrastrukturę. Zanim postawi się gdziekolwiek wyrzutnię Patriot, trzeba przygotować wiele innych rzeczy. To też duży wysiłek i wydatki – zaznaczył płk. Michał Marciniak, pełnomocnik ds. programu Wisła.

Takim wysiłkiem są również szkolenia personelu. W tej chwili polski dywizjon obrony przeciwlotniczej liczy od 200 do 300 osób, dywizjon systemu Patriot w USA czy Niemczech to 700 osób. Dostawy sprzętu, a także środki finansowe mają trafić do Polski w przeciągu trzech lat.

Umowę wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł) w pierwszej z dwóch planowanych faz programu Wisła podpisano pod koniec marca zeszłego roku. 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów zaangażowanych w program.

/TVP Info, Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!