Wiadomości

7 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad trafiło dziś do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana otrzymała dziś 7 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, które trafią na wyposażenie jej dywizjonu przeciwlotniczego.

Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.

SPZR POPRAD może być wykorzystywany do osłony kolumn wojskowych, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego. Zestaw montowany jest standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą posiadającą napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker). Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, przekazywanych kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.

Na 2020 rok zaplanowano dostawę 24 Popradów, z których część trafiła do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a kolejne mają trafić do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej (do końca października) oraz do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie (do końca listopada).

Czytaj też:

Wisła, Narew, Poprad, Pilica, czyli jaka przyszłość obrony przeciwlotniczej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!