Wiadomości

Siedem osób zatrzymanych we wspólnej akcji CBŚP i KAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wystawiali nierzetelne faktury nieodzwierciedlające faktycznych zdarzeń gospodarczych na kwotę 112 mln zł. Przestępczą działalność zakończyli funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy rozbili gang. Do sprawy zatrzymano 7 osób.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2016-2020, głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Członkowie grupy prowadząc działalność pozorującą handel drewnem, paletami oraz usługami o szerokim spektrum działalności, wystawiali nierzetelne faktury VAT, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych o szacunkowej wartości co najmniej 112 mln zł. Następnie poprzez transakcje między rachunkami bankowymi, pozorowali płatności za te faktury. Straty podatkowe Skarbu Państwa w wyniku działania grupy są milionowe, jednak dokładna ich wartość jest w tej chwili ustalana przez śledczych.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przeprowadzenie akcji, w wyniku której w Warszawie, Radomiu i Łodzi funkcjonariusze zatrzymali 7 osób. Podczas działań przeszukano siedziby spółek, biur rachunkowych i prywatnych mieszkań, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych i telefony komórkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte kilka milionów złotych, w postaci nieruchomości, gotówki, złotej biżuterii oraz luksusowych zegarków.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu, wystawiania nierzetelnych faktur na kwoty wielokrotnie przewyższające mienie wielkiej wartości stanowiących tzw. zbrodnie fakturową oraz przestępstw skarbowych. Decyzją sądu, na wniosek prokuratora 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

/CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!