Wiadomości

7 czerwca Theresa May złoży rezygnację z szefowania Partii Konserwatywnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera.

Dymisja byrtyjskiej premier jest efektem trwającego od wielu miesięcy buntu wewnątrz stronnictwa.

„Czas Theresy May właśnie się kończy” – pisze dziennik the Times. Podobnie – między innymi Guardian, Daily Mirror i Sky News, oraz BBC powołująca się na kilku anonimowych członków rządu.

W piątek odbędzie się spotkanie premier z szefem wpływowego komitetu posłów konserwatywnych Grahamem Bradym. Komitet ten opiniuje działanie premier i odpowiedzialny jest za organizowanie wewnętrznych wyborów lidera. To tam szefowa ugrupowania usłyszeć ma ultimatum od szeregowych posłów: albo ma odejść, albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

Wcześniej premier May obiecała, że odejdzie, jeśli posłowie przyjmą projekt umowy o rozstaniu z Unią. Teraz członkowie Partii Konserwatywnych mieli wymusić na niej dymisję niezależnie od wyniku ewentualnego głosowania nad porozumieniem, które Theresa May forsowała bez powodzenia od niemal pół roku, za każdym razem napotykając opór podzielonego parlamentu.

Wewnętrzny bunt w rządzącym stronnictwie nasilił się po zeszłotygodniowej propozycji premier ws. drugiego referendum brexitowego.

Theresa May ogłosiła, że by Izba Gmin dała jej umowie zielone światło, może zorganizować parlamentarne głosowanie nad referendum, które mogłoby umowę zatwierdzić, albo też odwołać brexit.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!