Wiadomości

500 tys. zł pomocy finansowej dla kombatantów Czerwca ’56

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

500 tys. zł trafi w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, do kombatantów poznańskiego Czerwca ’56. Wnioski o wsparcie można będzie składać od poniedziałku do końca kwietnia – podał Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Z pomocy finansowej skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej.

„Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń sprzed 63 lat doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu” – poinformowało biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Jak podano, taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca ’56. Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. W jej skład wejdą pracownicy urzędu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do 30 kwietnia.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!