Historia

50 lat temu Lech Wałęsa podpisał współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

21 grudnia 1970 roku, czyli równo pięćdziesiąt lat temu, miało miejsce zdarzenie, które wówczas zdawało się znaczyć niewiele, ale które z czasem okazało się brzemienne w skutki dla dziejów Polski. Jak bowiem wskazują dokumenty, w których posiadaniu jest Instytut Pamięci Narodowej, dziś mija 49 lat od podpisania przez agenta “Bolka” zobowiązania do współpracy z komunistyczną bezpieką.

Tak brzmiała treść zobowiązania (pisownia oryginalna) do współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa podpisana przez Lecha Wałęsę i datowana na 21 grudnia 1970 roku

Ja niżej podpisany Wałęsa Lech syn Bolesława i Feliksy urodzony 1943 w Popowie pow. Lipno zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy treść przeprowadzonych ze mną rozmów z pracownikami służb bezpieczeństwa. Jednocześnie zobowiązuję się współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL. Informację będę przekazywać na piśmie i będą one polegały na prawdzie. Fakt współpracy ze służbą bezpieczeństwa zobowiązuję się zachować w ścisłej tajemnicy i nie ujawniać jej nawet przed rodziną. Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem “Bolek”.
Lech Wałęsa
„Bolek”

W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się również notatka prowadzącego oficera – kpt. Edwarda Graczyka, że 21 grudnia 1970 roku dokonał „doraźnego pozyskania Wałęsy”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!