Wiadomości

5 kwietnia prezydent Ukrainy przyjedzie do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marcin Przydacz poinformował, że Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia przyjedzie do Polski z oficjalną wizytą.

– Umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że tę informację przekażemy do informacji publicznej – podał Przydacz w RMF FM. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej tłumaczył, że Wołodymyr Zełenski do Polski przybędzie na zaproszenia Andrzeja Dudy. Celem prezydenta Ukrainy jest spotkanie się z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Dojdzie do niego w środę po południu lub wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przydacz zapewnił, że każdy będzie mógł przyjść i spotkać się z Zełenskim. – Ta wizyta pod wieloma względami będzie szczególna – przyznał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał jednak, że na razie nie może mówić o szczegółach. Przydacz zwrócił uwagę, że w innych stolicach prezydent Ukrainy był z wizytami roboczymi. – Przyjeżdżał w ciszy, w tajemnicy, bez żadnego ceremoniału – wskazał.

Zełenski ma m.in. poruszyć w Polsce kwestię pomocy Ukraińcom i uchodźcom oraz wydarzeń, które miały miejsce tuż po rozpoczęciu wojny na granicy polsko-ukraińskiej. Prezydent Ukrainy z Dudą ma odbyć „długie, szerokie rozmowy, nie tylko na temat sytuacje bezpieczeństwa, ale także o współpracy gospodarczej, tematach politycznych i historycznych”.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w kontekście ukraińskiego zboża w Polsce przyznał, że na „liście spraw jest sporo załatwionych i niezałatwionych” kwestii. Dodał, że chodzi również o rolnictwo. – Zboże powinno być tranzytowane przez Polskę do polskich portów i wypływać w kierunku Afryki Północnej czy Biskiego Wschodu. Taki był cel – tłumaczył.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!